Jak vybrat sluneční brýle

Sluneční brýle  nejsou pouze módním doplňkem. Měly by vaše oči chránit před vysokou intenzitou světla i nebezpečným UV zářením. Odborníci v AMBRA optik na Praze 2 vám pomohou vybrat sluneční brýle do každého prostředí i situace ( dovolená u moře, vysokohorské oblasti, řízení motorového vozidla, všechny druhy sportů včetně extrémních, outdoorové aktivity)


Jak vybrat správné sluneční brýle pro každou situaci

I když sluneční brýle podléhají módním trendům, neměly byste zapomínat na několik aspektů, které je třeba zohlednit při jejich výběru.


  1. Tvar brýlí

Brýle by vám měli dokonale sedět a jejich nošení musí být pro vás dostatečně komfortní.Brýle by vás rozhodně neměli nikde tlačit.

  1. Stranice

Sluneční i dioptrické brýle by měly mít vhodnou délku stranice. U volby šíře stranice je třeba hledat kompromis mezi estetickým a praktickým hlediskem.

  1. Skla brýlí

Výrobci slunečních brýlí nabízejí nepřebernou paletu barev a odstínů skel plastových i tradičních skleněných.

  1. Tónování skel

Skla by měla být tónová tak, aby zachovala barevné vidění. Výběr barvy skel rozhodně nepodceňujte, každá barva je vhodná pro jinou okolnost. Modrá snižuje vnímání červené a zelené je tudíž není vhodná pro řidiče. Naopak šedá a hnědá je pro řidiče ideální. Žluté a oranžové tónování je vhodné na sport a do mlhy. Ostatní barvy tónovaní nemají výraznější vliv na kvalitu vidění.

  1. Jak je to s UV filtrem

Zapamatujte si číslo 400 nanometrů. UV filtr s touto ochranou vám poskytuje téměř 100% ochranu před ultrafialovým zářením. Zajímá vás jestli vaše sluneční brýle splňují deklarovanou ochranu? Není nic snazšího než se zastavit v optice AMBRA optik na Praze 2 a náš tým optometristů vám je přeměří.

  1. Prostupnost světla

Spousta lidí žije v jistém omylu, že čím tmavší brýle tím je lépe ochrání před škodlivým zářením. Dokonce i čirá dioptrická skla mohou obsahovat UV filtr a vaše oči chránit!

Rozlišujeme pět kategorií UV ochrany:

Kategorie 4 – jedná se o nejtmavější filtr je především vhodný na dovolenou k moři či do hor při velmi silném slunečním záření. Zkresluje vnímaní barev. Z tohoto důvodu není vhodný pro řidiče.

Kategorie 3 – tmavý filtr vhodný především pro běžné nošení na silném slunečním záření.

Kategorie 2 – je opět vhodná na běžné nošení při středně silném slunečním záření.

Kategorie 0 a 1 – považujeme spíše za modní doplněk ochranu zajišťují při slabém slunečním záření.


Svěřte oči naší péči - při výběru slunečních brýlí neváhejte navštívit AMBRA optik na Praze 2. Profesionální personál naší optiky vám pomůže vybrat ty nejvhodnější sluneční brýle.